Egészségtudományi Tanszék - A tanszék kutatási projektjei
A tanszék kutatási projektje:
- AZ SM BETEGEK ISMERETEINEK VIZSGÁLATA AZ ÉLETMÓDRÓL
Magyarországon a becslések szerint 6000-8000 embert érint sclerosis multiplex, évente 300-500 új esetet diagnosztizálnak. A betegség lefolyása nagyon változatos, nem csak a különböző altípusainak eltérőek a tünetei, hanem szinte minden betegnél másképp jelentkezik. Ezért hívják ezerarcú kórnak, hiszen a szervezetben zajló kóros folyamatok a legváltozatosabb panaszokkal jelentkeznek.
Téves hiedelem, hogy a sclerosis multiplex kilátástalan megbetegedés és teljes leépüléssel és magatehetetlenséggel járó kórkép. Az esetek 30-40%-ában igen lassú lefolyású, a betegek 10-15 éves kórtörténet után is képesek könnyű fizikai munka végzésére és csak mérsékelten mozgáskorlátozottak. Sajnos 10%-ban viszont 2-3 éven belül ágyhoz kötöttséghez vezet. A betegség kezelésében fontos szerepe van a gyógyszeres terápia mellett a beteg életmódjának is.
- A kutatás célja:
- Kérdőíves módszerrel felmérni Magyarországon az SM betegek ismereteit a megbetegedésről, a gyógykezelésről, életminőségről, az ismeretek befolyását a megbetegedésre az életmódra, a szerepekre és ezek kapcsolatát az egészségi állapotra.
- A terápiás folyamattal való elégedettség, igények/látens igények, betegelvárások és a mindennapi életükre gyakorolt hatása.
- A betege állapotának szubjektív felmérése kitűnő jelzője az „egészségi állapotnak” és korlátozottságnak. Cél egy olyan attitűdskála elkészítése, amellyel a betegek folyamatosan értékelhetik állapotuk változását.
- Anyag és módszer:
- 2013.- Kérdőíves felmérés.
- Időpont: 2013. április-szeptember
- Keresztmetszeti kutatás, Magyarországon az SM betegek körében.
- A mintaválasztás kritériuma: Diagnosztizált, Sclerosis Multiplexben szenvedő személyek függetlenül attól, hogy részesülnek aktív terápiában vagy nem részesülnek.
- Kizárási kritériumok: nincs
- Elemszám: 350 fő
- A vizsgálat helye(i): A Sclerosis Multiplexes Betegek Országos Egyesületéhez tartozó egyesületek helyszínei.
- 2014. Subjektív egészségi állapot felmérő skála Likert skála segítségével.
- Elemszám: 100 fő
- Attitüd skálakészítés
- betegek körében kb.100 releváns item összegyűjtése.(a mérendő attitűdtárgy szempontjából releváns).
- Az itemek elhelyezése egy 5 fokozatú skálán.
- A pontszámokból egy előzetes attitűdpontszám kiszámítása. Item analízis.
- Várható eredmények:
A kérdőíves vizsgálat eredményei elkészültek 2013. őszén és az eredményekkel a szakmai ajánlásokat tudjuk alátámasztani.
A skála elkészítésének első lépései várhatóan 2014 nyarán készülnek el ezt követően szakmai egyeztetésre kerül a sor. Az egyeztetést követően a skála tesztelése és használatbavétele történik.
A vizsgálat igazi értékét az adja, hogy hozzájárul az SM betegek életmódjának és egészségtudatos magatartásának fejlesztéséhez. Egy olyan hiánypótló attitűdskála készítése, amelyet a betegek otthoni körülmények között alkalmazhatnak állapotuk monitorizálására.